Showing posts with label coupons. Show all posts
Showing posts with label coupons. Show all posts

Sunday, November 23, 2014

Walgreens Rolling Register Rewards Deal (11/2014)

Hi friendlies! I haven't been couponing in a while; my budget has been tighter, and the deals haven't been as good. This week, though, there are almost $50 in register rewards (Walgreens) throughout the store, including a lot of free items, even without coupons.

Here is a rolling deal I found (Rolling means you can keep doing it over and over).

Vivioptal multivitamins for $10, get a $10 RR
Hair,Nail, Skin vitamin gummies for $7, get a $7 RR
Liquid antacid for $3, get a $3 RR


Transaction #1: Vivioptal multivitamins (pay $10, get a $10 RR)
Transaction #2: Buy the gummies and antacid (use the $10 RR from before, get a $7 RR and $3 RR)
Transaction #3: Buy the Vivioptal and one other low-priced item (use the $7 and $3 RR, pay for the second item, get a $10 RR)


And just keep going! If your store says "limit one per person per day" ... bring your husband, sister, etc. They can use your card, but they have to be at the register with you. You can also try going in the morning and then later at night when there is a different cashier. Some stores aren't as strict and might let you do 2-3 of each item.




ALSO!!
If your family is big on their vitamins (like mine), there is a BOGO Free sale on Nature's Best vitamins and supplements. The best part is that some even give you points when you buy two! (and of course, we are buying two of everything, since they are buy one, get one free!)

Wednesday, October 22, 2014

It Pays to Buy Smaller || Downy Unstopables ||

I have been getting ready to make my first batch of homemade liquid laundry detergent. I want to add Downy Unstopables for the scent, so I have been looking up coupons, doing math to find the best deal, etc.

First, let me share the site where I buy my coupons from. Klip2Save has almost every coupon available at reasonable rates. Shipping is generally $1 for 3-5 day shipping, and you can buy coupons individually. If you click on the link, it will take you to the Downy Unstopables coupon search results.

I found two awesome coupons that don't expire until 11/30/2014: a $3/2 and a $2/1. I bought three of each, just to get me started since there aren't any sales going on right now. The total, with shipping was $2.83.

Now for some math! I based the following math on Walmart's prices. They are advertised as the cheapest in town. This will show how much it will be for 6 DU's. You might have to break up the transaction into a set of 4 and a set of 2.










Walmart offers three sizes.




Oz                 Price     x 6   Minus Coupons       Plus Coupon Cost       Total Cost______________

9.7 oz     -      $5         $30      -$15 ([3+2] x3)             + $2                $17      for 6 Downy Unstopables

13.2 oz     -    $7         $42          -$15                           + $2               $29      for 6 Downy Unstopables

19.3 oz     -    $9.75     $58.5       -$15                         + $2                $45.6   for 6 Downy Unstopables


(I'm not sure why I did $2 instead of $2.83, but you get the general idea)

I am always one to check on the price per ounce, too...



Oz                 Price                 /6                           /number of ounces       Total Cost per ounce___

9.7 oz     -      $17/6           $2.83 per bottle            9.7 oz                          About $0.29 / 1 oz

13.2 oz     -     $29/6          $4.83 per bottle            13.2 oz                        About $0.37 / 1 oz

19.3 oz     -     $45.5/6       $7.60 per bottle            19.3 oz                        About$0.40 / 1 oz




So that's the breakdown of it! I was surprised by this ... normally its cheaper to buy the bigger packages. At normal price, the smallest bottle was only a penny more per ounce than the biggest bottle.

I will be holding on to these coupons for a little while ... hopefully there will be a sale soon so we can save even more! If I order the coupons on Sunday (when the sales come out), I normally get my coupons by Wednesday, giving me plenty of time to get my deals. Family Dollar always has them on clearance, also.

I hope this was helpful! Stay tuned for the recipe for liquid laundry detergent :)





Thursday, June 19, 2014

5 Ways To Save Money On Make up/ Beauty Regimes

Hi everyone! So I have a little different type of post for you today! I thought I might share some tips on how to save money on make up!!!!!! Fancy, right? Well, let's get started!
--------------------

5 Ways To Save Money On Make up/ Beauty Regimes
Based on a study of 2,000 women, it has been estimated that women spend on average $500 a year on make up alone and spend this on around 38 different products and services. With the rise of inflation, but wage packets unchanged the hard economy is a major stumbling block for women.  People often look to ways they can cut costs, but women, did you know there are savings to be made in your make up bag? Make up doesn't have to cost an arm and leg and get a hold of your emotions, because beauty brands are out to make you feel insure and by into their beauty secrets. Make up brands just market their products differently, the secrets don't necessarily lie in the make up itself. So be aware and be savvy. 

Here are a few simple alternatives to keep your make up costs from escalating:

1. Make Your Own

As a woman, you may be surprised to know that you can come up with a quality beauty product. Reading through the ingredients listed on a beauty product, you will notice that most of the ingredients are easily found in the market. Such include aloe vera, glycerin, almond oil, avocado oil, eucalyptus oil and much more. In fact, your home-made product is more likely to be more effective and safe. Therefore, look through the products, or go online and get handy tips on making home-made make-up and beauty products. NB: Prior to applying it on the face, always test the product on the skin.

2. Try Doing It At Home First

Normally, the fee charged by the beauty shop or salon is inclusive of their labor; because you are paying for their experience and skills. If you really can't do beauty DIY yourself, then research your local colleges, they are now offering salon services ran by training beauticians and because they are training, you can actually pay a quarter of average salon prices.

3. Find A Beauty Course Looking For Practice Models

Getting the satisfaction of well groomed hair or beauty perfection comes at a cost. The more established a parlor is, the higher the prices can be. Thousands of beauticians train every year to become qualified and because of the practicality of the training, some of the assessment is required to use a model for demonstration. This is perfect opportunity to get some free beauty services for free. Register with some local chic hair and beauty courses at training academy’s and colleges so you can be called up for a free pampering session.

4. Shop Online

Maybe it is out of habit but travelling to the beauty store to buy your makeup or beauty products isn't the only place you will find that sells what you like to wear. Shop online and you are guaranteed to find your products cheaper. The internet offers e-retailers reduced costs which means they are passed down to the consumers. The internet is fast becoming an aggressive selling market and competition is fierce, so if you are a first time buyer of a e-commerce shop, more often than not, they will offer you a first time discount and voilĂ ! you have saves money and cost of travelling, which all impacts. To find the exact match of your product online, have the product in front of you and type in the information like for like.

5. Use Codes, Coupons and Vouchers
There are many ways you can accumulate code and coupons, but choose wisely which ones you decide to use as they might not be cheaper after discount than the products you usually buy. The internet offers hundreds of websites that guide consumers to shops and e-commerce sites for great deals, for example HotUKDeals